Sprawdzian o imiesłowach

Pobierz

Do dzieła!Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz .. 1.Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i określ ich typ: Zmęczywszy się podróżą, marzyłem o gorącej herbacie.. Przedszkolaki śpiewając, spacerują.. Pisząc sprawdzian z matematyki, myślał o zbliżającej się lekcji wychowania fizycznego.Odmiana czasownika Fleksja to dział nauki o języku zajmujący się odmianą wyrazów.. Imiesłowy nie mogą być orzeczeniami, gdyż nie odmieniają się przez osoby.. Jestem pewna, że nieraz sam wypowiadałeś podobne słowa, w ogóle nie wiedząc, że są one imiesłowami, czyli nieosobowymi formami czasownika.. Zaskoczony był treścią rozmowy.. imiesłowy przymiotnikowe: czynny:-ący -ąca -ące, np. śpiewający.. Udostępnij.. 4 .Sprawdzian gramatyczny - imiesłowy 1.Z podanych zdań wypisz imiesłowy i określ ich rodzaj.. losy bohaterów, które wzruszają - gra aktorska, która porywa - dekoracje, które zachwycają - dziura, którą ktoś zaszył - przeżycia, których się nie zapomina - 4.. Są to: idąc i wzruszający.. buszmenka 10 miesięcy temu.. 4 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Sprawdzian dla gimnazjum - Części mowy i imiesłowy.. Niżej wypisz je i dokładnie nazwij. ". (jednocześnie śpiewają i spacerują) Mają zakończenia -ąc.. Milionerzy - Edycja język polski!. Szukam odpowiedzi na pytania, dręczące mnie od dawna..

Krótki sprawdzian wiedzy z imiesłowów.

Imiesłowy - ćwiczenia.. Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.Imię i nazwisko: GRUPA I IMIESŁOWY l. Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i nazwij ich typ.. Wypowiedziawszy swoje zdanie, wyszedł z sali.. Wypisz je poniżej i nazwij rodzaj imiesłowu.. Aby dowiedzieć się o nich więcej, zapraszam Cię do obejrzenie poniższego filmu:Blog.. Prawidłowo określam aspekt czasownika.. Jasiu patrzył na STOJĄCE w wazonie kwiaty.W tych dwóch zdaniach zawarte są imiesłowy.. Imiesłowy dzielimy na: przymiotnikowe i przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielimy na: a) czynne ~ tworzymy je od czasowników niedokonanych ~ wskazują na wykonawcę czynności ~ posiadają zakończenia: - ący - ąca - ące Przykład Nauczyciel pochwalił pięknie CZYTAJĄCEGO ucznia.. On chrapał: słońce w otwór co śród okiennicyImiesłowy przymiotnikowe .. Ćwiczenia utrwalające 1.. - pisanie, napisać, przepisał, nie, miłość, ma, zapisz, wieźć, strzec, zapis.Imiesłowy to forma nieosobowa czasownika, mająca cechy przymiotnika bądź przysłówka.. Rozwiązawszy to zadanie, musiałem odpocząć.. Zasypiał, marząc o zostaniu sławnym poetą.. Z podanego tekstu wybierz imiesłowy.. Słuchając, myślał o jutrzejszym, niełatwym dniu.. Dopisz odpowiednie imiesłowy przymiotnikowe.. Sprawdza, w jaki sposób uczniowie opanowali umiejętność rozpoznawania imiesłowów, tworzenia ich od bezokoliczników i stosowania w zdaniach..

... #jezykpolski #lekcja #nauka #sprawdzian #teoria #test .

Rozpoznaję imiesłowy (znam ich końcówki), rozumiem zasady ich tworzenia i odmiany.. Imiesłowy dzielimy na: - imiesłowy przymiotnikowe - imiesłowy przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielą się na: - czynne - są tworzone od czasowników niedokonanych.. Zestaw zadań można również wykorzystać na zajęciach utrwalających.Imiesłowy.. Grzmiący głos dochodził zza ściany.. Podkreśl imiesłowy i określ ich typ.. Są one zakończone na: -ący, -ąca, -ące.Plik Baśń o dwunastu miesiącach.doc na koncie użytkownika kubalek96 • folder Sprawdziany • Data dodania: 30 mar 2011SPRAWDZIANY KLASA 2(3) • pliki użytkownika mg_26 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • kl.II test 4.doc, kl.II test 3.docIMIESŁOWY - podstawowe informacje.. Jeśli jesteś leniwy rozwiąż ten quiz o lenistwi.. mówiąc, grając, rozmawiając.. Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy mają uprawnienia do jego pobrania.. Pobierz.. Robić Ugotować Śpiewać Uszyć 4pkt 3.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.Sprawdzian gramatyczny - imiesłowy 1.Z podanych zdań wypisz imiesłowy i określ ich rodzaj.Imiesłowy nie mogą być orzeczeniami, gdyż nie odmieniają się przez osoby..

W tym quizie możesz sprawdzić, jak twoja wiedza o imiesłowach sprawdza się w praktyce.

2009-10-04 15:58:44 Wypisz imiesłowy przysłówkowe z tekstu - J.Polski 2010-11-15 15:30:38Zobacz 3 odpowiedzi na zadanie: Zadanie z polskiego, druga klasa gimnazjum- imiesłowy ;/Sprawdzian dotyczący imiesłowów przymiotnikowych.. Imiesłów przymiotnikowy.. Imiesłów przymiotnikowy czynny odnosi się do wykonywanej czynności.. imiesłów - nieosobowa forma czarownika zastępująca orzeczenie w zdaniu.. Obok rysunków zapisz odpo-wiednie cyfry, a dowiesz się, które plemiona indiańskie budowały swoje domostwa w opisany sposób.. Chciałbym kupić obraz, namalowany przez Jana Matejkę.Przedstawiony zestaw zadań jest przeznaczony dla kl. VII szkoły podstawowej.. Nikt z młodzieży nie myślał szukać go po dworze, Każdy sobą zajęty śpieszył, gdzie kazano: O towarzyszu sennym całkiem zapomniano.. Nakarmiwszy wszystkie zwierzęta, udał się na zasłużoną przerwę.. Rower Janka był zakonserwowany na zimę i schowany na strychu.Test zawiera 8 pytań.. Przeczytawszy książkę,, położył się do łóżka.. Tworzę wszystkie możliwe imiesłowy od wskazanego czasownika.Serwis 45minut.pl został stworzony z myślą o nauczycielach.. Drewnianą platformę kryto dachemIMIESŁOWY teoria - test..

Czy rozpoznasz czarne charaktery Disneya w mase...IMIESŁOWY - sprawdzian dla klasy II gimnazjum IMIĘ NAZWISKO KLASA 1.

IMIESŁOWY- KSU.. Imiesłowy przymiotnikowe czynne można utworzyć wyłącznie od czasowników, które mówią o czynności powtarzającej się i niezakończonej (są to czasowniki, które mają aspekt niedokonany), np. piszący (pisałem wczoraj - piszę teraz - będę pisał jutro).Imiesłów - forma czasownika.. W podłoże wbijano drewniane pale.. Pobierz materiały: Sprawdzian.. Podkreśl imiesłowy nieodmienne: Zaczął pilnie nasłuchiwać.. 1.Tworzę konstrukcje składniowe w stronie czynnej i biernej.. Niektóre imiesłowy są nieodmienne (wziąwszy i pisząc), a pozostałe odmieniają się jak przymiotniki - przez przypadki, liczby i rodzaje.. Tworzony jest od tematu czasu teraźniejszego czasowników niedokonanych.Informują o jednoczesności akcji, np.. Napisz czy jest odmienny (O) czy nieodmienny (N).. Z podanych wyrazów wypisz tylko czasowniki osobowe i bezokoliczniki.. Szczeliny między nimi były wypełniane ziemią.. Oglądając ulubiony serial, robiła szalik na drutach.. które są imiesłowami..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt